Diena: 2015-11-09

Respublikinis knygų skaitymo festivalis – konkursas „Knygų pelėda 2015“

Telšių „Kranto“ progimnazijos 1-8 klasių mokiniai dalyvavo Lietuvos vaikų ir jaunimo centro inicijuotame respublikiniame knygų skaitymo festivalio – konkurso „Knygų pelėda 2015“ I etape, kuris vyko nuo rugsėjo 1 d. iki spalio 19 d.

Konkurso tikslas – populiarinti skaitymą, kaip vieną iš aktyviai ir kūrybiškai visuomenei būtinų bruožų, panaudojant naujas vaikų ir jaunimo literatūros pažinimo formas.

I konkurso etape dalyvavome siekdami įgyvendinti skaitymo skatinimo iniciatyvas mokinių ugdymo procese ir sužadinti platesnį domėjimąsi literatūra, ugdyti mokinių kūrybiškumą, originalumą, meninio žodžio suvokimą, pajausti atradimą ir interpretacijos džiaugsmą, kultūros vertybių suvokimą.

I-ame konkurso etape 5-8 klasių mokiniai dalyvavo renginiuose, skirtuose Tarptautinei raštingumo dienai paminėti, kuri švenčiama rugsėjo 8 dieną. Šio renginio iniciatorės lietuvių kalbos mokytojos – G. Jankauskaitė, G. Juškienė, R. Šilanskienė, L. Každailevičienė, D.Saplinskienė, bibliotekos vedėja M.Gureckienė. Tarptautinė raštingumo diena paminėta renginiais: „Skaitykime kartu“ ir „Patarlių lietus“.

Per pirmąją pamoką jaunieji progimnazijos žurnalistai skaitė lietuvių rašytojų K. Kasparavičiaus, G. Beresnevičiaus, G. Morkūno bei užsienio rašytojų kūrinių ištraukas pradinių klasių mokiniams, skatindami juos susidomėti šia literatūra.

Per antrąją ir trečiąją pamoką vidiniame progimnazijos kiemelyje 5-6 ir 7-8 klasių atstovai dalyvavo renginyje „Patarlių lietus“. Jie spalvotomis kreidelėmis ant grindinio bendrine kalba ir žemaitiška tarme rašė patarles, o užrašę aiškino jų reikšmes. Patarlių labirintuose apsilankė ir jų reikšmes aiškinosi pradinių ir vyresnių klasių mokiniai su mokytojais. Didžiulį susidomėjimą sulaukė žemaitiškos patarlės, nes tarmiškas jų skambesys mūsų kasdienėje kalboje retai begirdimas.

Šiame renginyje dalyvavo visa progimnazijos bendruomenė, išsiaiškinta, kokią vietą ir reikšmę raštingumas užima mūsų bendruomenėje. Šiuo renginiu siekiama nuolatinio raštingumo skatinimo. 5-8 klasių mokiniams suteikta teigiamų emocijų atliekant užduotis grupėse, sužadintas jų kūrybiškumas, vaizduotė, susidomėjimas žemaitiškomis patarlėmis ir žemaičių tarme. Pradinių klasių mokinukai klausėsi skaitomo meniško žodžio, o tai paskatino juos labiau domėtis knygomis, labiau vertinti savo gimtąją kalbą, papročius, gimtąjį kraštą.

I – ame konkurso etape dalyvavo ir 1-4 klasių pailgintos dienos mokiniai, kurie įgyvendino projektą „Skaitau, žiūriu, kuriu“. Šio projekto iniciatorė bibliotekos vedėja M. Gureckienė. Projektas vyko progimnazijos skaitykloje nuo rugsėjo 28 iki spalio 14 dienos. Įvyko penki šio projekto užsiėmimai.

Pirmasis užsiėmimas. V. Sutejevo pasakos „Obuolių maišas“ ištrauką skaitė bibliotekos vedėja M. Gureckienė. Organizuotas animacinio filmo „Obuolių maišas“ aptarimas, veikėjų vertinimas. Kūrybinė užduotis – gerojo ir blogojo veikėjų portretų piešimas, bei jų savybių apibūdinimas. Be to, skaitykloje veikė veikėjų portretų parodėlė.

Antrasis užsiėmimas. Spalvų gama pradinukų gyvenime. A. Dovydėnaitės knygos „Spalvos ir spalviukai“ pristatymas. Šią knygą skaitė pailgintos dienos mokytoja L. Šliogerienė. Animacinio filmo „Gaidys ir spalvos“ – analizė, veikėjų apibūdinimas, spalvų reikšmė gamtoje, gyvūnų, žmonių gyvenime. Kūrybinis darbas – gaidžio trafareto spalvinimas, klijavimas ant kotelio, jo demonstravimas projekto dalyviams, parodėlė skaitykloje progimnazijos bendruomenei.

Trečiasis užsiėmimas. A. Tolstojaus pasakos ,,Lydekai paliepus“ ištrauką skaitė 6b klasės mokinė E. Mikutaitė. Animacinio filmo „Lydekai paliepus, man panorėjus“ aptarimas, veikėjų apibūdinimas. Kūrybinė užduotis – lydekos spalvinimas, norų užrašymas ,, Lydeka, išpildyk mano norus…“ Lydekų baseino darymas, demonstravimas ir norų išpildymo laukimas, o gal…

Ketvirtas užsiėmimas. Tadžikų liaudies pasaką „Žmogus ir drakonas“ skaitė bibliotekos vedėja M. Gureckienė. Animacinio filmo „Drakonas“ žiūrėjimas, aptarimas. Kūrybinės užduoties „Mano jausmų drakoniukas“ blogųjų ir gerųjų jausmų išreiškimas spalvomis.

Penktas užsiėmimas. Rašytojas Vytautas Račickas pristatė knygą ,,Gyveno kartą Lukošiukas“ internetinėje erdvėje. Animacinio filmo „Neišmoktų pamokų šalyje“ aptarimas, veikėjų apibūdinimas. Kūrybinių užduočių „Žaidžiame mokyklą“ atlikimas. Ketvirtokai buvo šio žaidimo mokytojais. Jie vertino pirmokų piešinius, antrokų į tekstą, E. Mieželaičio poemos „Zuikis puikis“ praleistų raidžių įrašymą, trečiokų išspręstus matematinius galvosūkius. Šios mokyklos mokiniai su užduotimis susitvarkė puikiai.

Šio renginio pabaigoje įvyko balsavimas, išsiaiškinta, kuris užsiėmimas projekto dalyviams labiausiai patiko. Daugiausiai balsų surinko ketvirtasis projekto „Skaitau, žiūriu, kuriu“ užsiėmimas „Mano jausmų drakoniukas“.

1-4 klasių pailgintos dienos mokinių projektas „Skaitau, žiūriu, kuriu“ jo dalyviams suteikė pažinimo džiaugsmą, galimybę įtvirtinti įgytus įgūdžius ir pasinerti į kūrybą. Skaitomas meninis žodis ir vaizdas tiesiogiai veikia ir formuoja kūrybingą, žingeidžią, savikritišką asmenybę. Sužadintas mokinių noras labiau domėtis literatūra, gebėjimas kurti ir interpretuoti. Supažindinta su tais pačiais veikėjais knygose ir animaciniuose filmuose, o tai labiau skatina kultūros, literatūros, meninių vertybių supratimą. Taip pat turiningai ir įdomiai praleistas laisvalaikis.

Sulaukėme informacijos apie II-ą šio festivalio – konkurso etapą. Tapome Respublikinio knygų skaitymo iniciatyvų konkurso „Knygų pelėda“ laureatais ir esame pakviesti dalyvauti festivalyje, kuris įvyks gruodžio 4 d. Vilniuje, Lietuvos vaikų ir jaunimo centre. Šiame festivalyje pakviesti dalyvauti 1-4 klasių pailgintos dienos projekto „Skaitau, žiūriu, kuriu“ dalyviai.

Bibliotekos vedėja Marija Gureckienė