Diena: 2015-10-14

Gerumo diena

Pasaulinė baltosios lazdelės diena minima spalio 15 d. Šią dieną organizuojami įvairūs renginiai, siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į žmonių su regėjimo negalia problemas, informuoti apie regos sutrikimo priežastis, iš anksto užkertant kelią ligoms. Atmintinos dienos simboliu laikoma baltoji lazdelė.  O kada ir kaip atsirado Baltosios lazdelės diena? Pasakojama, kad vieną 1930-ųjų metų dieną maža  paryžietė padėjusi pereiti per gatvę neregiui. Parėjusi namo papasakojo mamai ir pati pasiūlė mintį: daug kas padėtų neregiams, jei atskirtų, kuriam iš žmonių būrio reikia padėti. Ar jie negalėtų turėti kokį nors skiriamąjį daiktą – kad ir baltą lazdelę… Jau kitą dieną vedina savo mergaite motina nuėjo į vieną Paryžiaus redakciją ir paprašė paskelbti visuomenei šį pasiūlymą. Atsiliepimų sulaukta begalė. Imta gaminti baltas lazdeles, o jau 1931 metų vasario mėn. Paryžiuje vykusi didelė šių lazdelių dalijimo šventė, į kurią savo atstovą atsiuntęs net pats šalies prezidentas. Tokios šventės tradicija įsigalėjo pamažu, tik per kelis dešimtmečius. Konkreti data – spalio 15 d. pasiūlyta JAV, ir nuo šeštojo dešimtmečio nebekeičiama. Aklieji mokomi vaikščioti, naudojantis baltomis lazdelėmis, todėl jiems skirta diena pavadinta šiuo vardu.
Ta proga pas  antrokus svečiavosi neregė studentė Vaida Butautaitė. Ji mokosi Klaipėdoje.  Jai tenka įveikti daug įvairių gyvenimo sunkumų  pačiai ir padedant kitiems. Vaidai nuo pat gimimo taip ir nepavyko išvysti  savo mamos  bei pamatyti  dienos šviesos.  Tačiau Vaida sakė, kad seniai susitaikė su savo negalia ir labai džiaugėsi, kad šiandien yra gausu įvairių priemonių, skirtų neregiams, kad jos likimo broliai ir seserys gali gyventi visavertį gyvenimą, mokytis bendrauti, keliauti ir t.t.
Labai šiltai ir su didele meile mažieji antrokėliai sutiko Vaidą Butautaitę. Jie buvo didžiai nustebę, kad  nematantis žmogus gali tiek daug išmokti ir komunikuoti. Mokiniai susipažino su Brailio raštu. Jį 1829 m. išrado aklas prancūzų pedagogas Luji Brailis. Brailio rašto esmė – ant popieriaus lapų išspaudžiamos įvairių kombinacijų šešių iškilių taškelių figūros, per kurias vesdami rankomis aklieji gali skaityti.  Vaidutė atspausdino vaikų vardus.  Vaikai mėgino perskaityti ir atpažinti savo vardą. Viešnia pademonstravo, kaip jai šiuolaikinė kompiuterinė technika  padeda skaityti ir bendrauti. Speciali programinė įranga geba paversti ekrane matomą tekstą į garsą. Naudodama tokias programas, ji gali naršyti ir po internetą. Sukurti ir specialūs Brailio rašto ekranai, leidžiantys „matyti“ tekstą. Naudojant skanerius, galima įvesti reikiamą informaciją, o Brailio spausdintuvai gali atspausdinti tekstą Brailio raštu. Pademonstravo Vaida  ir tai, kaip ji naudojasi  savo mobiliuoju telefonu. Jame taip pat yra įdiegta speciali garsinė programa.  Na, ir, žinoma,  vaikai susipažino su Vaidos garsinėmis knygomis, kurias ji geba skaityti.
Vaikus labai sužavėjo Vaidos Butautaitės nuoširdumas ir atvirumas. Ji be galo maloni, linksma, bendraujanti ir pozityviai žvelgianti į gyvenimą. O kad visi mes tokie būtume…

2a klasės mokytoja A.Simanavičienė