Diena: 2015-03-31

Šv. Velykų laukimas

Šventų Velykų laukti „Kranto“ pagrindinėje mokykloje pradėta gan anksti. Pasiūlius tikybos mokytojai Astai Nagienei, lietuvių kalbos mokytojoms – Etnokultūros būrelio vadovei Laimutei Každailevičienei – bei Gražinai Jankauskaitei, vyko velykinė savaitė, kartu skirta ir Etnografinių regionų metams.

Skaidrią ir viltingą artėjančių šv. Velykų nuotaiką jau pirmadienį įžiebė dailės mokytojos Jolantos Bieliauskienės mokinių darbeliais papuošti koridoriai ir salė bei mokytojos Gražinos Jankauskaitės auklėtinių, 7c klasės mokinių Godos ir Eglės, vaidinami Kiškučiai. Jie pasidžiaugė, kad gamta jau bunda, kad pietų vėjelis glosto laukus, kad, nors ir nedrąsiai, bet šypsosi saulutė. Priminę, kad svarbiausias šv. Velykų simbolis – margintas kiaušinis, Kiškučiai pakvietė ir pradinukus, ir visus norinčius į aktų salėje laikinai atidarytą tradicinio velykinių kiaušinių marginimo mokyklėlę. Kiaušinių dažymo vašku paslapčių mokė šio būdo meistrė mokytoja Gražina Jankauskaitė. Vieni su malonumu vaškavo margučius, kiti guodėsi, kad vaškas, deja, šąla… Paskui padedant tikybos mokytojai Astai Nagienei mokiniai dėjo nuvaškuotus margučius į įvairių spalvų dažus. Vaikai džiaugėsi, kad jų kiaušinis tapo raudonas, juodas ar žalias, o įvairiausi vaško brūkšneliai ir taškeliai pagražino margutį, ir buvo patenkinti, kad susipažino su senu, mūsų kraštui būdingu kiaušinių dažymo būdu, sužinojo, kaip pasigaminti natūralius, nekenksmingus augalinius dažus.

Visas kitas savaitės dienas per tikybos pamokas mokiniai, padedami mokytojos Astos Nagienės, giliau susipažino su šios pavasario šventės kilme, giliąja jos prasme, svarba, senosiomis šventimo tradicijomis.
Paskutinė velykinės savaitės diena – penktadienis – prasidėjo anksti prieš pamokas mokytojams skirta Sveikinimų valandėle. Pedagogų pasveikinti atėjo mokytojos Astos paruoštos 6c klasės mokinės Urtė – Veronika Uselytė, Ugnė Daraškevičiūtė, Augustė Daugėlaitė. Jos parodė meninį vaizdelį, kuriame, pritariant Urtės – Veronikos smuikui, skambėjo velykinės eilės bei linkėjimai. Valandėlei baigiantis kolegės Gražina Jankauskaitė ir Eglė Šilinienė įteikė susirinkusiems kuklias, bet šiltas savo rankų darbo dovanėles – puokšteles: vazytę su prasikalusiais kviečių daigeliais bei „pražydusią“ margintu kiaušinuku šakelę. Pasivaišinę kvapnia arbata, jau šventiškai nusiteikę, mokytojai pradėjo darbą.

O aktų salėje prasidėjo edukacinės integruotos pamokos 5-10 klasių mokiniams „Pramuši ledą – randi…“, kurias vedė Laimutės Každailevičienės vadovaujamo Etnokultūros būrelio nariai, 5c klasės mokiniai.

Kiekviena klasė į šias pamokas atėjo pasiruošusi: pasidengė velykinį stalą – kaip pavasariškai „pražydo“salė sniegenomis, žibutėmis, karklų „kačiukais“, beržų šakelėmis, želmenėliais, margučiais, ir kiškis kur ne kur atsitūpęs, degė šv. Velykų žvakės; atsinešė ir ateities spėjimų pagal Velykų orą, ir sveikinimų bei palinkėjimų, pasirengė pristatyti vis kitokį kiaušinių marginimo būdą. Pamokas pradėjo pradinių klasių mokinių būrelis „Liaudies kūrybos lobiai“, vadovaujamas mokytojų Žibutės Gvergždienės bei Almos Judienės. Mažieji, žvaliai pamėgdžiodami įvairių paukščių balsus, pūsdami skudučius, skardendami tarškynėmis, dainuodami pranešė: pavasaris atėjo! Tada visi, pakviesti vedėjų, mokyklos savivaldos narių Revaldės ir Emilės, pasisveikino žaidimu „Graži mūsų šeimynėlė“, ir etnokultūros būrelio nariai Gabija, Milena, Ugnė, Dovydas, Davidas, Rojus ėmėsi darbo. Jie užminė mįslių, priminė svarbiausius Velykų simbolius, parodė, kaip pasipuošti Velykoms namus ir pasidengti velykinį stalą, aiškino, kodėl kiaušinius margino, ir kiekviena klasė pasakojo apie savo pasirinktą marginimo būdą, parodė kiaušinius. Taip pat mokė, kaip pasitikrinti kiaušinių stiprumą, kaip teisingai juos daužti, ir kvietė į stipriausio kiaušinio rinkimo varžybas. Dar papasakojo ir parodė, kaip seniau vaikai eidavo kiaušiniauti, kokias „giesmeles“ giedojo, ir pakvietė visus pakiaušiniauti pas salėje susirinkusius kaimynus. Priminė, kad tikėta ir Velykų magiškumu, tad klasių atstovai pristatė įvairių ateities spėjimų pagal Velykų orą, saulę, vėją, kiaušinius. Būrelio berniukai, padedami technologijų mokytojo Giedriaus Vilko, padarė latakėlius, tad pakvietė pasimokyti dabar jau primiršto velykinio žaidimo – margučių ridinėjimo. Norinčių pasivaržyti netrūko, kai kurie nemažai margučių prisirideno. Dar mokiniai išgirdo apie merginų sūpavimosi per visą velykinę savaitę tradicijos reikšmę, pasiklausė visų būrelio narių atliekamos sūpuoklinės dainos, padainavo kartu. Pamokoms baigiantis kiekviena klasė gražiai pasveikino visus su artėjančiomis šventėmis, palinkėjimus išsakė ir dalyvavę mokyklos vadovai, o mokytoja Laimutė Každailevičienė pamokas apibendrino šviesiu poeto M. Martinaičio posmeliu:

Dieve duok,
kad atsimerkę žiedai