„Kranto“ progimnazijos renginys bibliotekų metams

Balandžio 4-5 dienomis „Kranto“ progimnazijos skaitykloje vyko 1-4 klasių renginys „Skaitau, žiūriu, kuriu“, skirtas Tarptautinei vaikų knygos dienai, bibliotekų metams Lietuvoje, taip pat mokiniai dalyvavo Telšių švietimo centro paskelbtoje akcijoje „Valanda su knyga“.

Garsi švedų rašytoja A. Lindgren rašė: „Niekas geriau už knygą neugdo vaikų vaizduotės ir tokie vaizdai žmonijai būtini. Ateities vaizdai priklauso nuo to, kokią vaizduotės galią turės tie, kurie kaip tik dabar mokosi skaityti knygas.“ Renginio tikslas – naudojant inovatyvius metodus skatinti mokinius skaityti knygas, lavinant jų vaizduotę, turtinant kalbos žodyną, patiriant kūrybos džiaugsmą.

Šio renginio metu kūrinius raiškiai skaitė mokinių tėveliai J. Šilinskienė, L. Mileškienė, E. Šilinienė, lietuvių kalbos mokytojos G. Juškienė, R. Šilanskienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui D. Saplinskienė, socialinė pedagogė S. Končienė, bibliotekos vedėja M. Gureckienė. Raiškiai skaitomi tekstai buvo glaudžiai susieti su rodomais senaisiais didaktiniais animaciniais filmais, o mokinių kūrybinės užduotys su abiem žmonijos sukurtais lobynais.

Pirmokams buvo skaitomi tekstai ir rodomi animaciniai filmai apie meilę gyvūnėliams ir rūpinimąsi jais. 1a klasė mokiniai, išklausę raiškiai skaitomą pasaką „Kaip liūtas žvėrims uodegas dalino“, pažiūrėję animacinį filmą „Dovana silpniausiam“, atliko kūrybinę užduotį „Miško žvėrys“. 1b klasė klausėsi M. Lilikės eilėraštį „Aštuonkojai“ ir žiūrėjo animacinį filmą apie juos. Jų kūrybinis darbelis „Jūros dugno gyventojai“. 1c klasės mokiniai išklausė ištrauką iš J. Degutytės knygos „Nepalik manęs“ „Sidabrėlis“, pažiūrėję animacinį filmą „Kodėl išėjo kačiukas“ sukūrė „Kačių namus“.

Antrokai ir trečiokai gvildeno melo ir tiesos, išpuikimo, šykštumo ir kitas ydas, jų atsiradimo priežastis ir būdus, kaip būtų galima jų išvengti. 2a klasė klausėsi J.Avyžiaus „Melagėlio pasakėlių“, pažiūrėję animacinį filmą „Melagių pilis“ piešė „Melo ir tiesos“ sodą. 2b klasės mokiniai kūrė savo aitvarą, klausėsi sakmės apie aitvarą ir žiūrėjo animacinį filmą „Aitvaras palėpėje“. 3a klasė išgirdo raiškiai skaitomą H. K. Anderseno pasaką „Karalaitė ant žirnio“, žiūrėjo priešingus jausmus sukėlusį filmuką „Išpuikusi princesė“, paruošė kūrybinę užduotį „Veidrodėli, veidrodėli“. 3b klasės mokiniai išklausę V. Biankio pasakos „Uodegos“, pažiūrėję to paties pavadinimo filmą, baigė piešti gyvūną nuo uodegos, nes jų užduotis – „Kieno tai uodega“. 3c klasė išklausiusi lietuvių liaudies pasaką „Varguolio nelaimė“ žiūrėjo animacinį filmą „Kiaulė taupyklė“ ir kiekvienas pasidarė taupykles. Namuose savo tėveliams skaitė H. K. Anderseno pasaką „Piniginė kiaulė“.

Ketvirtokai nagrinėjo pagyrūniškumo, atsakomybės,  problemų sprendimo temas. 4a klasė klausėsi raiškiai skaitomos uzbekų pasakos „Kiškis pagyrūnas“, žiūrėjo ir aptarė animacinį filmą „Varlė keliauninkė“. Mokiniai priėjo prie išvados – pagyrūniškumas įkyri yda, kuri aplinkiniams greit nusibosta ir nebepasitikima tuo žmogumi. Jų kūrybinė užduotis – komiksai „Varlė keliautoja: nuo balos iki balos…“ ir „Kiškis pagyrūnas“. 4b klasės mokiniai išklausę ištraukos iš V. Račicko knygos „Šlepetė 4“, „Košmaras Raugyklos gatvėje“ ir išgirdę apie Edvarduko mokyklinius vargus, problemas, pažiūrėję animacinį filmą „Barankinai būk žmogus“, piešė jo personažus, rekomendavo panašaus turinio knygas skaityti savo klasės draugams.

Renginio svečiai – „Žemaituko“ lopšelio-darželio priešmokyklinio ugdymo grupių „Ežiukai“ ir „Boružiukai“ vaikučiai. Jie išklausę skaitomus kūrinius ir pažiūrėję animacinius filmus, bendradarbiaudami su pradinių klasių mokiniais taip pat atliko kūrybines užduotis, kurias parodė savo tėveliams ir papasakojo apie šį įdomų renginį.

Šį nuostabų renginį užbaigė 1-4 klasių pailgintos dienos grupės mokiniai su mokytoja L. Šliogeriene. Bibliotekos vedėja M. Gureckienė perskaitė šių metų  Brazilijos rašytojos L. Sandroni kreipimąsi Tarptautinės vaikų knygos dienos proga ir supažindino su plakato dailininku Ziraldo. Jie žiūrėjo  animacinę H. K. Anderseno pasaką „Piemenaitė ir kaminkrėtys“.

1-4 klasių kūrybinių užduočių parodėlė  progimnazijos pirmojo aukšto fojė visą balandžio mėnesį džiugins tėvelių, bendruomenės narių ir svečių akis.

Šis renginys – turiningas, įdomus, inovatyvus, o mūsų progimnazijos mokiniai, bendruomenės nariai šaunūs, gabūs, mokantys išklausyti, dalintis patirtimi, perskaitytomis knygomis, mintimis, informacija, žiniomis, kūrybiniais sugebėjimais ir džiugia pavasarine nuotaika.

Bibliotekos vedėja Marija Gureckienė