Ypatingas Sausio 13-osios rytas „Kranto“ progimnazijoje

Nors dėl sudėtingos pandeminės situacijos šiais jubiliejiniais metais susitikti ir paminėti Sausio 13-osios negalėjome, tačiau pakvietėme visą mokyklos bendruomenę  Laisvės gynėjų dieną minėti nuotoliniu būdu, dalyvaujant pilietiškumo pamokoje.
Vos prašvitus, mokyklos languose buvo uždegtos žvakutės, o mokyklos kieme ant sniego ėmė suktis ,,neužmirštuolės“ projekcija, sužibo iš žvakučių sudėliotas skaičius – 30. Mokiniai ir jų tėveliai, dalyvavę vaizdo pamokoje, buvo paraginti uždegti žvakutes savo namų languose ir taip pagerbti laisvės gynėjų atminimą.
Nuotolinę pamoką, kurią iš anksto nufilmavo mokytoja Svetlana Kachinskienė, pradėjo 8c klasės mokinės Mėja ir Rugilė. Jos priminė prieš trisdešimt metų vykusius tragiškus įvykius, kai Sovietų Sąjungos kariniai daliniai šturmavo Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komitetą ir kitus objektus, kur žuvo 14 žmonių, o dar apie 1000 buvo sužeista. Mergaičių perskaityti  liudininkų atsiminimai leido pajusti tos kraupios 1991m. sausio 13-osios nakties siaubą,  televizijos bokštą gynusių ir prie Parlamento rūmų budėjusių  žmonių  ryžtą ir drąsą.
Mokyklos direktorė I. Daubarienė pasidalijo savo prisiminimais ir įžvalgomis apie Sausio 13-ąją, priminė, kaip brangiai buvo sumokėta už mūsų laisvę. Ekrane rodomos nuotraukos, to meto nufilmuoti vaizdai, reportažai leido pajausti, kokia įtampa, nežinomybė, o kartu ir didžiulis laisvės troškimas buvo apėmęs  visą Lietuvą.
Visus sujaudino 8b klasės mokinės Klaudijos, kuriai akomponavo 5a klasės mokinė Ugnė, atliekama daina „Rudens naktis sustojo“. Pamokos pabaigoje mokiniai diskutavo, išsakė savo nuomonę apie Sausio 13-osios įvykius, siuntė nuotraukas su jų namų languose degančiomis žvakutėmis. „Ačiū už drąsą! Ačiū už laisvę!“- šiais žodžiais pabaigėme pilietiškumo pamoką.

Istorijos mokytoja Lilija Avyžienė