Kūčios

Gruodžio 8 d. 5 c klasės mokiniai rinkosi į klasės valandėlę, skirtą Kūčių papročių, tradicijų puoselėjimui. Su Kūčių papročiais ir tradicijomis mokinius supažindino Dominyko mama Kristina Valienė. Mama nuoširdžiai dalijosi ne tik savo šeimos tradicijomis, bet ir papasakojo išsamiau apie Kūčių vakarą atliekamus vyrų, moterų ir vaikų darbus, Kūčių vakarienės atributus, valgių įvairove bei burtus.

Mokiniai sužinojo, kad, kol moterys sukdavosi virtuvėje ruošdamos Kūčių ir Kalėdų valgius, vaikai ir vyrai dirbdavo įvairiausius darbus. Vyrai vydavo virves, pindavo krepšius, o vaikai plėšydavo žąsų pūkus ir plunksnas. Kūčių vakarienei dengdavo stalą pagal šeimininkės išmonę. Būtinai ant stalo dėjo duoną ir ją laužė kiekvienas šeimos narys po gabaliuką (kad namuose vyrautų taika, ramybė ir susiklausymas) – tikintieji iš bažnyčios parsineštą „plotką“, o senųjų lietuviškųjų tradicijų besilaikantieji – namuose keptą duoną, suformuotą iš mažyčių duonos kepaliukų. Duona galėjo būti įprasta arba saldi – su cinamonu ir cukrumi. Šližikai (kūčiukai), kalėdaičiai – dar vienas būtinas Kūčių vakarienės atributas, užgeriamas spanguolių kisieliumi, aguonpieniu ar avižų kisieliumi. Burtai: šližikai – kiek tilpo saujoj? Ar saujoj radai sukibusius šližikus? Vaško liejimas ir ateities spėjimai. Būrimas žiedu – atsakymai į slaptus klausimus, norus.

Nuoširdžiai dėkojame mamai Kristinai už tokią įdomią klasės valandėlę ir už tai, kad viską leido išbandyti! Buvo įdomu, skanu ir nuoširdu!

5 c klasės auklėtoja Živilė Mizgerienė.