Nauja patirtis „Kranto“ progimnazijoje – GVK įkūrimas ir veikla

„Kranto“ progimnazijoje 2016-2017 m. m. įsteigtas 5-8 klasių gabių vaikų klubas (toliau GVK). Projektas skirtas mokiniams, kurių gabumų ugdymui nepakanka žinių, įgytų per pamokas. Mokiniai turėjo galimybę bendrauti su tokiais pat stipriais vaikais, dalyvauti viktorinose, atlikti statistinius tyrimus, rengti pranešimus konferencijoms, kurti video filmą ir kt. Su mokiniais dirbo įvairių dalykų mokytojai: G. Jankauskaitė (lietuvių kalba), D. Diržininkaitė (anglų kalba), Ž. Aleknienė (fizika, gamta ir žmogus), L. Avyžienė (istorija), J. Bytautaitė (biologija), J. Poruciutė (geografija), L. Stulpinienė (matematika), A. Kumžienė (informatika).

GVK nariai dalyvavo įvairiuose rajoniniuose konkursuose: ,,Telšių istorijos žinovas” (5b kl.), „Mano Telšiai” (8 kl.), Žemaičių vyskupystės įsteigimo 600 metų jubiliejui paminėti skirtas  konkursas ,,Iš praeities per dabartį į ateitį” (8b kl. ), „Tiesūs ir vingiuoti keliai“ (8c kl.), „Geografinis takas prie Masčio ežero“ (6b, 7a kl. komanda), „Europa ir ES“ (8 kl. komanda), „Raštingiausias mokinys” (5-8 kl.), „Miškas – mūsų planetos plaučiai“ (7-8 kl.). Be to, 6a, 7c, 8c kl. mokiniai dalyvavo XVII nacionaliniame Č. Kudabos geografijos konkurse. Mokyklinėje olimpiadoje „Mano gaublys“ dalyvavo 65 mokiniai (6-8 kl.). 5-6, 7-8 kl. mokiniai dalyvavo mokyklinėje viktorinoje „Šiaurės šalys“, 5b klasės mokinių komanda rajoninėje viktorinoje „Žodžio paglostymas“, 7-8 kl. komanda „Telšiai – mano miestas“. Mokiniai buvo ruošiami rajoninėms matematikos, fizikos, biologijos, chemijos olimpiadoms. GVK nariai vykdė tyrimą „Regėjimo sutrikimai“ (5 kl.), „Gyventojų skaičiaus kitimas Telšių mieste 2005-2015 metais“ (8b kl.).

Gegužės 23 dieną vyko 5-6 klasių GVK konferencija „Bitė žmogaus gyvenime“, kurią šokio kompozicija „Pupa“ pradėjo mokyklos tautinio šokio grupė „Ajerėliai“ (mokytoja D. Margalikė). Konferenciją vedė 5b klasės mokinė D. Mikutaitė ir mokytoja G. Jankauskaitė. Mokinių konferencijoje dalyvavo bitininkų asociacijos narė I. Mikienė, kuri ne tik papasakojo apie bičių šeimynos gyvenimą, bet ir supažindino, kokius įrankius bitininkai naudoja, prižiūrėdami bites, kaip sugyventi su bitėmis ir kt.

GVK 5-6 klasių mokiniai rinko įvairią medžiagą apie bites ir parengė pranešimus. Pranešimą „Lietuvos bitininkystės istorija“ pristatė 6c klasės mokiniai A. Alseikaitė, P. Žyprė, A. Navickytė, I. Masalskaitė, E. Stančikaitė, D. Pocius. Mokinius konsultavo mokytoja L. Avyžienė. 5b klasės mokinė D. Mikutaitė skaitė pranešimą „Bitė tautosakoje“ (mokytoja G. Jankauskaitė). 6a klasės mokinės M. Austytė ir U. Leiputė pristatė uždavinyną „Bitute pilkoji“ (mokytoja L. Stulpinienė). Pranešimą „Medaus gydomosios savybės“ skaitė M. Austytė ir U. Leiputė (mokytoja J. Bytautaitė). Visi konferencijos dalyviai buvo pakviesti į įvairių rūšių medaus degustaciją.

Birželio 1 dieną vyko 7-8 klasių GVK narių konferencija „Pokyčiai mano mieste, Lietuvai atgavus nepriklausomybę ir įstojus į ES“. Konferenciją muzikiniu kūriniu pradėjo jaunosios smuikininkės. Salę papuošė 8b klasės mokinių pagamintas nuotraukų stendas „Telšiai seniau ir dabar“. Renginio pranešėja konferencijos dalyviams pristatė garbų svečią – architektą, nacionalinės premijos laureatą, profesorių Algirdą Žebrauską. Svečias papasakojo, kaip atrodė Telšiai sovietmečiu ir kaip miestas keitėsi  per paskutinius dešimtmečius, kokios miesto ateities perspektyvos. Vėliau 7-8 klasių mokiniai skaitė parengtus pranešimus. 8c klasės mokinės pristatė darbą apie istorinio paveldo objektus Telšiuose „Dvylika lobių ant septynių kalvų miesto“ (istorijos mokytoja L. Avyžienė). Matematikos mokytojos L. Stulpinienės vadovaujami 8b klasės mokiniai atliko ir pristatė statistinį tyrimą „Gyventojų skaičiaus kitimas Telšių mieste 2005-2015 metais“. Septintų klasių GVK nariai, vadovaujami geografijos mokytojos J.Poruciutės, parengė pranešimą „Telšių rajono ekonominės padėties įtaka ekonomikai“. GVK atstovas konferencijos dalyvius supažindino su atliekų rūšiavimu ir tvarkymu Telšių mieste ( mokytoja Ž. Aleknienė). Didžiausio susidomėjimo sulaukė video filmas apie Telšius anglų kalba, kurį sukūrė 8c klasės mokiniai, padedant anglų kalbos mokytojai D. Diržininkaitei. Konferencijos pabaigoje mokyklos direktorius P. Stulpinas padėkojo mokiniams ir jiems padėjusiems mokytojams už gražius, įdomius ir kūrybingus darbų pristatymus.

GVK įkūrimas – nauja patirtis ir mokytojams, ir mokiniams. Mokiniai dalyvavo įvairiose netradicinėse veiklose: atliko tyrimus, rengė pranešimus, dalyvavo konkursuose ir viktorinose, be to, gilino žinias, ruošdamiesi konkursams ir olimpiadoms. Tikimės, kad GVK atras įdomių veiklų ir sudomins smalsius mokinius.

G. Jankauskaitė, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė
L. Avyžienė, istorijos mokytoja metodininkė