Diena: 2016-09-13

Būti raštingam lyg būti turtingam

Pasaulinę raštingumo dieną 7a ir 7b klasių moksleiviai su mokytoja R. Šilanskiene pažymėjo rinkdami gražiausiai skambantį lietuvišką žodį. Spalvotomis kreidelėmis išraižę savo žodžius šalia mokyklos esančiuose takuose, pasidžiaugė jų skambesiu. Lietuva. Rugiagėlė. Debesėlis. Svajonė. Liūtaširdis. Mėnulis. Ištikimybė. Birželis… Mažajame amfiteatre mokiniai skaitė gražias mintis ir posmus apie gimtąją kalbą, gimtinę.

7c klasės mokiniai kartu su mokytoja L.Každailevičiene ėjo ant Zakso kalno ir poilsio aikštelėje susibūrę pirmiausia išrinko tiksliausią, jų nuomone, patarlę, apibūdinančią raštingą žmogų. Labiausiai visiems patiko Ugnės pasiūlyta patarlė „Moki žodį – žinai kelią”. Paskui kiekvienas spalvota kreida rašė gražiausius žodžius, kurie padeda žmonėms gyvenime rasti kelią. Tarp jų buvo  ačiū, prašau, dėkui, prašau, Tėvynė, meilė, Taika, draugystė, Lietuva.

5a ir 5c klasių mokiniai, bendromis jėgomis nutarę, kad raštingas žmogus tas, kuris turi ką pasakyti ir moka tai padaryti gražia, vaizdinga, raiškia kalba. Pasinaudodami ką tik pakartotomis ir naujai įgytomis leksikos žiniomis, mokiniai kūrė sakinius su frazeologizmais, rašė gražiausius lietuviškus žodžius, jų sinonimus.

5b ir 6a klasių mokiniai su mokytoja G. Jankauskaite aptarė interviu apie kalbą su radijo ir televizijos laidų vedėju M. Stasiuliu, kuris, pasak Valstybinės lietuvių kalbos komisijos, dirbdamas eteryje daro mažiausiai klaidų. Paskui mokiniai rašė mintis, koks žmogus yra raštingas. 6a klasės mokinys Kajus sako, kad „Šiandien būti raštingam tai lyg būti turtingam.“ O 5b klasės mokinė Karina mano, jog „Raštingas žmogus tas, kuris moka kalbėti taisyklingai, geba išreikšti mintis ir nebijo jų pasakyti.“

Mokytoja G. Juškienė pasakojo, kad su aštuntokais diskutavome, koks XXI a. žmogus yra raštingas. Pastebėjome, jog šiai dienai Lietuvoje mažai skiriama dėmesio, reikėtų daugiau viešumo. Be įvairiausių raštingo žmogaus požymių 8a kl. mokiniai pabrėžė, jog šiuolaikinis žmogus yra raštingas, jeigu mintis reiškia aiškia ir taisyklinga kalba. 8b kl. moksleiviai pripažino, kad mes, lietuviai, būsime raštingi, jeigu  ne tik mokėsime naudotis informacinėmis technologijomis, bet ir vadovausimės savo tautos išmintimi. Todėl ant Zakso kalno rašėme lietuvių liaudies patarles, ieškojome vaizdingų žodžių savo gimtiesiems Telšiams apibūdinti. Taip mes telšiškiams priminėme, kad Rugsėjo 8-oji yra svarbi data visiems.