Mėnuo: 2016 balandžio

Tarptautinė triukšmo suvokimo diena – „Kranto“ progimnazijoje

Mūsų mokykloje, kaip ir daugelyje kitų mokyklų balandžio 27 dieną buvo paminėta Tarptautinė triukšmo supratimo diena, skirta Triukšmo suvokimo dienaatkreipti mokyklos bendruomenės dėmesį į ilgalaikio triukšmo poveikio sukeliamas neigiamas pasekmes sveikatai. Triukšmas veikia centrinę  ir vegetacinę nervų sistemas, net nestiprus 60 – 70 dB triukšmas sukelia galvos skausmą, svaigimą, cypimą ausyse, nemigą.

Akcijos metu mokykloje neskambėjo skambutis nei į pamokas, nei iš pamokų. Tą dieną mokiniams buvo siūloma kalbėti kiek įmanoma tyliau,  matuojamas triukšmas įvairiose mokyklos vietose,  kalbinti bendruomenės nariai.

 Labai aktyviai į šią akciją įsijungė 8c klasės mergaitės Elinga, Kamilė L., Goda, Eglė. Padedant garso matuokliui, kurį padovanojo Telšių visuomenės sveikatos biuras, buvo išaiškintos triukšmingiausios mokyklos vietos.  Per ilgąją pertrauką mokiniai ir mokytojai rinkosi skaitykloje, kur mergaitės  pristatė skaidres, apie mokyklos erdvių įvairių triukšmo šaltinių garso slėgio parametrų vertės matavimų rezultatus : pertraukų metu  garsas siekia 100 dB, skambučio garsas skamba  120 dB, muzikos pamokoje – 130 dB, o tai jau stiprus poveikis, galintis sukelti klausos ir kitų organų funkcijų sutrikimus .

 Per pertraukas nuo triukšmo galima pabėgti tik išėjus į lauką. Mokyklos bibliotekoje ir skaitykloje ilsėtis galima, tačiau vietų skaičius ribotas.

Kiekvienas žmogus bent valandą per parą turėtų praleisti ramybėje ir vienumoje.Tad pradėkime triukšmą mažinti nuo savęs – rečiau įsijunkime televizorių ar kompiuterį. Kovokime su triukšmu tyliai! Pasimėgaukime bundančios gamtos tyla.

Kiekvienas žmogus bent valandą per parą turėtų praleisti ramybėje ir vienumoje. Tad pradėkime triukšmą mažinti nuo savęs – rečiau įsijunkime televizorių ar kompiuterį. Kovokime su triukšmu tyliai! Pasimėgaukime bundančios gamtos tyla.

VSP specialistė G. Jonušienė

Svarbu tinkama mityba

Pastaruoju metu vis daugiau mūsų mokyklos mokinių skundžiasi skrandžio skausmais, virškinimo sutrikimais. Kai kuriems atsiranda skrandžio opaligių.
Traškučiams - NE!Įvairūs virškinimo sutrikimai atsiranda dėl to, jog mokiniai dažnai atsisako pusryčių, vietoj karštų pietų mokykloje renkasi riebius ir saldžius užkandžius: bandeles, bulvių traškučius, saldžius gėrimus.

Atlikus patikrinimą ilgosios pertraukos metu, buvo surinkti devyni pakeliai bulvių traškučių, kurie buvo pirkti artimiausioje parduotuvėje. Čia buvo tik vienos dienos ir vienos pertraukos rezultatas. Tėvų duoti pinigai karštam maistui nusipirkti valgykloje iškeliauja į parduotuves. Dažnai tėvai leidžia vaikams atsisakyti daržovių, sriubos. Visa tai skatina įvairių ligų, kurios gali sukelti pilvo skausmus, net vėmimą, atsiradimą.

Šiandien neštis į mokyklą priešpiečiams sumuštinį – nemadinga. Tėveliai duoda vaikui pinigų, už kuriuos jis nusiperka traškučių pakelį. Kodėl tėvai  nenorimą sumuštinį negali pakeisti riestainiu ar bananu. Dažnai namuose ant stalo būna įvairių sausainių, saldumynų. Išalkęs vaikas, grįžęs iš mokyklos, jais užkemša skrandį, o vėliau nebevalgo pietų. Pats vaikas turi suprasti, jog jam būtina valgyti įvairų  maistą. Dėl nesveikos bei nereguliarios mitybos augančiam vaiko organizmui ima trūkti įvairių maisto medžiagų. Netinkama mityba sutrikdo augimą,  mažina atsparumą ligoms.

VSPS G. Jonušiėnė

Aštuntų klasių mokiniams atviros įvairių mokyklų durys

Atėjus pavasariui atrodo, kad laikas dar sparčiau bėga, drauge ir mokslo metai artėja į pabaigą. Kaip ir kiekvienais metais, „Kranto“ progimnaziją paliks didelis būrys aštuntų klasių mokinių, kurie planuoja mokytis gimnazijose ar kitose mokymo įstaigose. Vieni jau tvirtai apsisprendę, kitiems galbūt dar kyla dvejonių.

Gegužės 13 dieną mūsų progimnazijoje vyko 8 klasių mokinių ir tėvelių susirinkimas, į kurį buvo pakviesti Alsėdžių, „Džiugo“ gimnazijų, Telšių suaugusiųjų mokyklos jaunimo ugdymo skyriaus, Telšių regioninio profesinio mokymo centro atstovai. Be to, susirinkime dalyvavo „Kranto“ progimnazijos direktorius P. Stulpinas, direktoriaus pavaduotoja ugdymui D. Saplinskienė, ugdymo karjerai koordinatorė S. Rekašienė, aštuntų klasių auklėtojos Ž. Aleknienė, A. Kumžienė, G. Jankauskaitė, aštuntų klasių mokiniai bei jų tėveliai.

Susirinkusius pasveikino karine uniforma pasipuošę Alsėdžių gimnazistai, konkurso „Kai lietuviai žygiuoja kovon“ nugalėtojai. Apie Alsėdžių gimnaziją ir galimybes joje mokytis pasakojo direktorius L. Mockūnas. „Džiugo“ gimnaziją, kaip šiuolaikišką ir patrauklią mokymosi įstaigą, pristatė direktorius M. Sabaliauskas bei dvyliktokas L. Kaminskis. Telšių suaugusiųjų mokyklos jaunimo ugdymo skyriaus bei Telšių regioninio profesinio mokymo centro atstovai kalbėjo, kokios sąlygos sudaromos mokiniams šiose mokymo įstaigose.

Aštuntų klasių mokinius ir jų tėvelius su standartizuotų testų vykdymo tvarka bei rezultatų pateikimo forma supažindino „Kranto“ progimnazijos pavaduotoja ugdymui D. Saplinskienė. Su savo menine programa į sceną kilo ir aštuntokai. Tikimės, kad kiekvienas mokinys apsispręs ir pasirinks tą mokyklą, kurioje jausis saugus ir gerbiamas.

Gražina Jankauskaitė, 8c klasės auklėtoja

Susitikimas su savanoriu iš Gruzijos

„Kranto“ progimnazijoje lankėsi savanoris iš Gruzijos Temal Bortsvadre, kuris studijuoja teisę Gruzijos universitete ir dirba jaunimo centre. Jo veiklos tikslas – skleisti savanorystės idėją. Svečias kalbėjo, jog kiekvienas žmogus privalo turėti ilgalaikius ir trumpalaikius tikslus. O turėdamas tikslą žmogus save motyvuoja. Temal Bortsvadre pasakojo, kad jam 21 metai, anglų kalbą išmoko per 7 mėnesius, jau yra savanoriavęs Maltoje, Lenkijoje, Armėnijoje.
OLYMPUS DIGITAL CAMERASu savanoriu iš Gruzijos per klasės valandėlę susitiko ir 8c klasės mokiniai, kurie atliko praktinę užduotį ir įsijungė į diskusiją apie savanorystę anglų kalba. Svečias iš Gruzijos domėjosi, ar aštuntokai turi tikslų, pasakojo apie būdus, kaip juos pasiekti, kaip ugdyti socialinius įgūdžius.
Mokiniai pokalbio metu turėjo progą pamąstyti apie savo trumpalaikius ir ilgalaikius tikslus, apie kliūtis, su kuriomis susiduriama siekiant užsibrėžto tikslo. Į diskusiją įsijungė ir socialinės pedagogės Sonata Končienė bei Jurgita Paulauskienė, kurios domėjosi, ar aštuntokai laisva valia norėtų skirti savo laiką įvairioms veikloms.

Gražina Jankauskaitė, 8c klasės auklėtoja

„Kranto“ progimnazijos renginys bibliotekų metams

Balandžio 4-5 dienomis „Kranto“ progimnazijos skaitykloje vyko 1-4 klasių renginys „Skaitau, žiūriu, kuriu“, skirtas Tarptautinei vaikų knygos dienai, bibliotekų metams Lietuvoje, taip pat mokiniai dalyvavo Telšių švietimo centro paskelbtoje akcijoje „Valanda su knyga“.

Garsi švedų rašytoja A. Lindgren rašė: „Niekas geriau už knygą neugdo vaikų vaizduotės ir tokie vaizdai žmonijai būtini. Ateities vaizdai priklauso nuo to, kokią vaizduotės galią turės tie, kurie kaip tik dabar mokosi skaityti knygas.“ Renginio tikslas – naudojant inovatyvius metodus skatinti mokinius skaityti knygas, lavinant jų vaizduotę, turtinant kalbos žodyną, patiriant kūrybos džiaugsmą.

Šio renginio metu kūrinius raiškiai skaitė mokinių tėveliai J. Šilinskienė, L. Mileškienė, E. Šilinienė, lietuvių kalbos mokytojos G. Juškienė, R. Šilanskienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui D. Saplinskienė, socialinė pedagogė S. Končienė, bibliotekos vedėja M. Gureckienė. Raiškiai skaitomi tekstai buvo glaudžiai susieti su rodomais senaisiais didaktiniais animaciniais filmais, o mokinių kūrybinės užduotys su abiem žmonijos sukurtais lobynais.

Pirmokams buvo skaitomi tekstai ir rodomi animaciniai filmai apie meilę gyvūnėliams ir rūpinimąsi jais. 1a klasė mokiniai, išklausę raiškiai skaitomą pasaką „Kaip liūtas žvėrims uodegas dalino“, pažiūrėję animacinį filmą „Dovana silpniausiam“, atliko kūrybinę užduotį „Miško žvėrys“. 1b klasė klausėsi M. Lilikės eilėraštį „Aštuonkojai“ ir žiūrėjo animacinį filmą apie juos. Jų kūrybinis darbelis „Jūros dugno gyventojai“. 1c klasės mokiniai išklausė ištrauką iš J. Degutytės knygos „Nepalik manęs“ „Sidabrėlis“, pažiūrėję animacinį filmą „Kodėl išėjo kačiukas“ sukūrė „Kačių namus“.Continue reading „Kranto“ progimnazijos renginys bibliotekų metams